
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.375 in. Diameter x 1.540 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes M16 x 2.00 Threadmill
- Item Code: GMCTM1600MM-2.003FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.551" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.54" |
| Thread/Pitch | M16x2.00 |
| Coating | GMX-35 |
| Cutting Diameter | 0.375" |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 2X |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 4" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Unit of Measure | Metric |
| Material | Solid Carbide |
| Series | Missing Link |
| Performance | High Performance |