
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.75 in. Diameter x 1.56 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 4 Flutes 2.5-8 NPT Threadmill
- Item Code: GMCTM2.5-8NPT4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.75" |
|---|---|
| Minor Diameter | 2.6195" |
| Length Of Cut | 1.56" |
| Thread/Pitch | 2.5-8NPT |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | Missing Link |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 4" |
| Performance | High Performance |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 2X |
| Shank Diameter | 3/4" |