
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.625 in. Diameter x 2.31 in. Length of Cut x 4.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes M24 x 3.00 Threadmill
- Item Code: GMCTM2400MML-3.003FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 2.31" |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 2X |
| Minor Diameter | 0.827" |
| Cutting Diameter | 0.625" |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Number of Flutes | 3 |
| Unit of Measure | Metric |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Thread/Pitch | M24x3.00 |