
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.236 in. Diameter x 0.660 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes 3/8-16 UN Threadmill
- Item Code: GMCTM38-16UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.315" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.66" |
| Thread/Pitch | 3/8-16UN |
| Material | Solid Carbide |
| Coating | GMX-35 |
| Unit of Measure | Inches |
| Cutting Diameter | 0.236" |
| Diameter Deep | 2X |
| Series | Missing Link |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Number of Flutes | 3 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Coolant/Solid | Solid |
| Performance | High Performance |