
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.375 in. Diameter x 1.140 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes 5/8-11 UN Threadmill
- Item Code: GMCTM58-11UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.531" |
|---|---|
| Thread/Pitch | 5/8-11UN |
| Series | Missing Link |
| Coolant/Solid | Solid |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 3" |
| Material | Solid Carbide |
| Diameter Deep | 2X |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Cutting Diameter | 0.375" |
| Length Of Cut | 1.14" |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 3/8" |