
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.10 in. Diameter x 0.230 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes 6-32 UN Threadmill
- Item Code: GMCTM6-32UN3FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.1" |
|---|---|
| Minor Diameter | 0.106" |
| Length Of Cut | 0.230" |
| Thread/Pitch | 6-32 |
| Coating | GMX-35 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 2X |
| Brand | Gorilla Mill |
| Shank Diameter | 3/16" |
| Unit of Measure | Inches |
| Series | Missing Link |
| Number of Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Performance | High Performance |