
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.181 in. Diameter x 0.570 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes M6 x 1.00 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC0600MM-1.003FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Brand | Gorilla Mill |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/2" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Coating | GMX-35 |
| Diameter Deep | 2X |
| Unit of Measure | Metric |
| Length Of Cut | 0.57" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | Missing Link |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Thread/Pitch | M6x1.00 |
| Minor Diameter | 0.197" |
| Cutting Diameter | 0.181" |
| Performance | High Performance |