
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.306 in. Diameter x 0.980 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes M10 x 1.50 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC1000MM-1.503FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.335" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Coating | GMX-35 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Length Of Cut | 0.98" |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Performance | High Performance |
| Diameter Deep | 2X |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread/Pitch | M10x1.50 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Cutting Diameter | 0.306" |
| Unit of Measure | Metric |
| Series | Missing Link |