
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.362 in. Diameter x 0.890 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes 1/2-13 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC12-13UN4FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.43" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.27" |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | Missing Link |
| Overall Length | 3" |
| Material | Solid Carbide |
| Thread/Pitch | 1/2-13UN |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Cutting Diameter | 0.375" |
| Diameter Deep | 2X |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |