
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.126 in. Diameter x 0.270 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes 12-32 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC12-32UN3FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.185" |
|---|---|
| Thread/Pitch | 12-32UN |
| Length Of Cut | 0.27" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Diameter | 0.126" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Number of Flutes | 3 |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Unit of Measure | Inches |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 2X |
| Coating | GMX-35 |
| Shank Diameter | 1/4" |