
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.354 in. Diameter x 0.790 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X Coolant 3 Flutes M12 x 1.75 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC1200MM-1.753FL1.5X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.354" |
|---|---|
| Minor Diameter | 0.405" |
| Overall Length | 3" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Length Of Cut | 0.79" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Number of Flutes | 3 |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Diameter Deep | 1.5X |
| Thread/Pitch | M12x1.75 |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Series | Missing Link |
| Unit of Measure | Metric |