
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.185 in. Diameter x 0.480 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X 3 Flutes 1/4-20 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC14-20UN3FL1.5X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.185" |
|---|---|
| Minor Diameter | 0.201" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Series | Missing Link |
| Coating | GMX-35 |
| Length Of Cut | 0.48" |
| Performance | High Performance |
| Thread/Pitch | 1/4-20UN |
| Unit of Measure | Inches |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Number of Flutes | 3 |
| Diameter Deep | 1.5X |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 1/4" |