
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.86 in. Diameter x 1.152 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes M14 x 1.50 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC1400MM-1.504FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Brand | Gorilla Mill |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Performance | High Performance |
| Unit of Measure | Metric |
| Length Of Cut | 0.86" |
| Minor Diameter | 0.492" |
| Series | Missing Link |
| Thread/Pitch | M14x1.50 |
| Coating | GMX-35 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Diameter | 0.375" |
| Diameter Deep | 2X |
| Shank Diameter | 3/8" |