
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.465 in. Diameter x 1.06 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes M14 x 2.00 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC1400MM-2.004FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.433" |
|---|---|
| Overall Length | 4" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Length Of Cut | 1.54" |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Thread/Pitch | M14x2.00 |
| Material | Solid Carbide |
| Unit of Measure | Metric |
| Diameter Deep | 2X |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Coating | GMX-35 |
| Minor Diameter | 0.472" |
| Number of Flutes | 4 |