
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.75 in. Diameter x 1.710 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes M24 x 3.00 Threadmill
- Item Code: GMCTMAC2400MM-3.004FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.71" |
|---|---|
| Coating | GMX-35 |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Diameter Deep | 2X |
| Minor Diameter | 0.827" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Series | Missing Link |
| Overall Length | 4" |
| Thread/Pitch | M24x3.00 |
| Cutting Diameter | 0.75" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Performance | High Performance |
| Unit of Measure | Metric |