
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5 in. Diameter x 1.07 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 5 Flutes 3/4-20 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC34-20UN5FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.701" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.07" |
| Thread/Pitch | 3/4-20UN |
| Cutting Diameter | 0.5" |
| Performance | High Performance |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 2X |
| Overall Length | 4" |
| Number of Flutes | 5 |
| Unit of Measure | Inches |
| Series | Missing Link |
| Material | Solid Carbide |