
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.22 in. Diameter x 0.580 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes 5/16-18 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC516-18UN3FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Series | Missing Link |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.81" |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Thread/Pitch | 5/16-18UN |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 3 |
| Cutting Diameter | 0.236" |
| Performance | High Performance |
| Diameter Deep | 2X |
| Minor Diameter | 0.26" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Unit of Measure | Inches |