
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.449 in. Diameter x 1.14 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 3 Flutes 5/8-11 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC58-11UN3FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.449" |
|---|---|
| Minor Diameter | 0.539" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Overall Length | 4" |
| Coating | GMX-35 |
| Performance | High Performance |
| Thread/Pitch | 5/8-11UN |
| Brand | Gorilla Mill |
| Diameter Deep | 2X |
| Length Of Cut | 1.14" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | Missing Link |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Unit of Measure | Inches |