
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.375 in. Diameter x 0.880 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X 4 Flutes 7/16-20 UN Threadmill
- Item Code: GMCTMAC716-20UN3FL1.5X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.39" |
|---|---|
| Cutting Diameter | 0.312" |
| Performance | High Performance |
| Brand | Gorilla Mill |
| Thread/Pitch | 7/16-20UN |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 1.5X |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Length Of Cut | 0.83" |
| Series | Missing Link |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Unit of Measure | Inches |