
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.35 in. Diameter x 1.575 in. Length of Cut x 3.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 4 Flutes 1/2-13 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM12-13UN4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.35" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.575" |
| Shank Style | Deep Threading |
| Number of Flutes | 4 |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Thread/Pitch | 1/2-13 |
| Material | Solid Carbide |
| Minor Diameter | 0.425" |
| Pitch | Single Pitch |
| Unit of Measure | Inches |
| Series | Missing Link |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |