
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.181 in. Diameter x 0.787 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 3 Flutes 1/4-28 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM14-28UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.181" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.787" |
| Series | Missing Link |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | GMX-35 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Thread/Pitch | 1/4-28 |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Shank Style | Deep Threading |
| Minor Diameter | 0.217" |
| Pitch | Single Pitch |