
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.264 in. Diameter x 1.181 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 3 Flutes 3/8-16 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM38-16UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.181" |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Minor Diameter | 0.315" |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Style | Deep Threading |
| Cutting Diameter | 0.264" |
| Thread/Pitch | 3/8-16 |
| Unit of Measure | Inches |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 3" |
| Coating | GMX-35 |
| Performance | High Performance |
| Pitch | Single Pitch |
| Series | Missing Link |