
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.224 in. Diameter x 0.984 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 3 Flutes 5/16-24 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM516-24UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.224" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Pitch | Single Pitch |
| Coating | GMX-35 |
| Length Of Cut | 0.984" |
| Unit of Measure | Inches |
| Minor Diameter | 0.268" |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Thread/Pitch | 5/16-24 |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Style | Deep Threading |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 3" |
| Shank Diameter | 3/8" |