
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.433 in. Diameter x 1.969 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 4 Flutes 5/8-11 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM58-11UN4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.969" |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Number of Flutes | 4 |
| Unit of Measure | Inches |
| Performance | High Performance |
| Pitch | Single Pitch |
| Series | Missing Link |
| Thread/Pitch | 5/8-11 |
| Cutting Diameter | 0.433" |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Coating | GMX-35 |
| Shank Style | Deep Threading |
| Minor Diameter | 0.531" |
| Overall Length | 4" |