
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.335 in. Diameter x 1.378 in. Length of Cut x 3.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Deep Thread Single Pitch 4 Flutes 7/16-20 UN Threadmill
- Item Code: GMDTTM716-20UN4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 4 |
|---|---|
| Pitch | Single Pitch |
| Series | Missing Link |
| Minor Diameter | 0.386" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Performance | High Performance |
| Thread/Pitch | 7/16-20 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Shank Style | Deep Threading |
| Cutting Diameter | 0.335" |
| Length Of Cut | 1.378" |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Unit of Measure | Inches |