
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.154 in. Diameter x 0.630 in. Length of Cut x 2.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Partial Profile Single Pitch 4 Flutes M5-10 0.5-0.08 32-56 Rec. Pitch Threadmill
- Item Code: GMPPTM0500MM-104FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.154" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.63" |
| Shank Style | Partial Profile |
| Pitch | Single Pitch |
| Thread/Pitch | M5 #10 |
| Recommended Pitch | 0.5-0.08 32-56 |
| Shank Diameter | 3/16" |
| Unit of Measure | Inches |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Performance | High Performance |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2" |
| Series | Missing Link |
| Coating | GMX-35 |