
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.307 in. Diameter x 1.260 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Partial Profile Single Pitch 6 Flutes M10-3/8 1.0-1.50 16-24 Rec. Pitch Threadmill
- Item Code: GMPPTM1000MM-3756FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.307" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.26" |
| Thread/Pitch | M10 3/8 |
| Recommended Pitch | 1.0-1.50 16-24 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Number of Flutes | 6 |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Pitch | Single Pitch |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Shank Style | Partial Profile |
| Series | Missing Link |
| Unit of Measure | Inches |
| Performance | High Performance |