
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.37 in. Diameter x 1.380 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Partial Profile Single Pitch 6 Flutes M10-7/16 0.5-1.0 24-56 Rec. Pitch Threadmill
- Item Code: GMPPTM1000MM-7166FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.37" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.38" |
| Thread/Pitch | M10 7/16 |
| Overall Length | 3" |
| Performance | High Performance |
| Pitch | Single Pitch |
| Number of Flutes | 6 |
| Unit of Measure | Inches |
| Coating | GMX-35 |
| Recommended Pitch | 0.5-1.0 24-56 |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Series | Missing Link |
| Shank Style | Partial Profile |
| Material | Solid Carbide |