
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.37 in. Diameter x 1.500 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide Partial Profile Single Pitch 6 Flutes M12-1/2 1.0-1.75 14-24 Rec. Pitch Threadmill
- Item Code: GMPPTM1200MM-126FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.5" |
|---|---|
| Thread/Pitch | M12 1/2 |
| Recommended Pitch | 1.0-1.75 14-24 |
| Number of Flutes | 6 |
| Pitch | Single Pitch |
| Shank Diameter | 3/8" |
| Unit of Measure | Inches |
| Performance | High Performance |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Diameter | 0.37" |
| Overall Length | 3" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Shank Style | Partial Profile |
| Coating | GMX-35 |
| Series | Missing Link |