
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.154 in. Diameter x 0.472 in. Length of Cut x 45 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes M6 x 0.75 Threadmill
- Item Code: GMTM0600MM-0.753FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 0.472" |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Diameter Deep | 2X |
| Series | Missing Link |
| Cutting Diameter | 0.154" |
| Shank Diameter | 4 mm |
| Minor Diameter | 0.209" |
| Overall Length | 45 mm |
| Performance | High Performance |
| Coolant/Solid | Solid |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread/Pitch | M6x0.75 |
| Unit of Measure | Metric |