
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.311 in. Diameter x 0.787 in. Length of Cut x 63 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes M10 x 1.00 Threadmill
- Item Code: GMTM1000MM-1.003FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.311" |
|---|---|
| Minor Diameter | 0.354" |
| Overall Length | 63 mm |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Thread/Pitch | M10x1.00 |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant/Solid | Solid |
| Brand | Gorilla Mill |
| Diameter Deep | 2X |
| Length Of Cut | 0.787" |
| Performance | High Performance |
| Unit of Measure | Metric |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | Missing Link |