
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.37 in. Diameter x 0.945 in. Length of Cut x 73 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 4 Flutes M12 x 1.50 Threadmill
- Item Code: GMTM1200MM-1.504FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Diameter Deep | 2X |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | Missing Link |
| Unit of Measure | Metric |
| Cutting Diameter | 0.37" |
| Coating | GMX-35 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Length Of Cut | 0.945" |
| Overall Length | 73 mm |
| Minor Diameter | 0.413" |
| Performance | High Performance |
| Thread/Pitch | M12x1.50 |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Coolant/Solid | Solid |