
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.305 in. Diameter x 0.611 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 4 Flutes 1/4-18 NPTF Threadmill
- Item Code: GMTM14-18NPTF4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.437"/ 0.579" |
|---|---|
| Shank Diameter | 5/16" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread/Pitch | 1/4-18NPTF |
| Coating | GMX-35 |
| Length Of Cut | 0.611" |
| Performance | High Performance |
| Overall Length | 3" |
| Unit of Measure | Inches |
| Cutting Diameter | 0.305" |
| Series | Missing Link |
| Material | Solid Carbide |