
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.291 in. Diameter x 0.750 in. Length of Cut x 3.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 4 Flutes 3/8-24 UN Threadmill
- Item Code: GMTM38-24UN4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Thread/Pitch | 3/8-24 |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Series | Missing Link |
| Coolant/Solid | Solid |
| Cutting Diameter | 0.291" |
| Length Of Cut | 0.75" |
| Minor Diameter | 0.335" |
| Overall Length | 3" |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 4 |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Diameter Deep | 2X |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 5/16" |