
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.621 in. Diameter x 1.444 in. Length of Cut x 4.00 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 4 Flutes 7/8-9 UN Threadmill
- Item Code: GMTM78-9UN4FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.444" |
|---|---|
| Series | Missing Link |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4" |
| Diameter Deep | 2X |
| Unit of Measure | Inches |
| Thread/Pitch | 7/8-9 |
| Coolant/Solid | Solid |
| Cutting Diameter | 0.621" |
| Minor Diameter | 0.768" |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |
| Performance | High Performance |