
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.126 in. Diameter x 0.325 in. Length of Cut x 45 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X Coolant 3 Flutes M4 x 0.50 Threadmill
- Item Code: GMTMAC0400MM-0.503FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 0.325" |
|---|---|
| Coating | GMX-35 |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Diameter Deep | 2X |
| Shank Diameter | 3/16" |
| Unit of Measure | Metric |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 45 mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Cutting Diameter | 0.126" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Minor Diameter | 0.138" |
| Thread/Pitch | M4x0.50 |