
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.407 in. Diameter x 1.039 in. Length of Cut x 80 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes 1/2-13 UN Threadmill
- Item Code: GMTMAC12-13UN4FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Length Of Cut | 1.039" |
|---|---|
| Unit of Measure | Inches |
| Performance | High Performance |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |
| Minor Diameter | 0.43" |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | Missing Link |
| Diameter Deep | 2X |
| Material | Solid Carbide |
| Thread/Pitch | 1/2-13 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Cutting Diameter | 0.407" |
| Overall Length | 3.15" |
| Shank Diameter | 1/2" |