
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.173 in. Diameter x 0.453 in. Length of Cut x 57 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes 12-32 UN Threadmill
- Item Code: GMTMAC12-32UN3FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.173" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.453" |
| Thread/Pitch | 12-32 |
| Performance | High Performance |
| Series | Missing Link |
| Brand | Gorilla Mill |
| Unit of Measure | Inches |
| Coating | GMX-35 |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Overall Length | 2.24" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 2X |
| Material | Solid Carbide |
| Minor Diameter | 0.185" |