
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.535 in. Diameter x 1.299 in. Length of Cut x 92 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes M16 x 2.00 Threadmill
- Item Code: GMTMAC1600MM-2.004FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Series | Missing Link |
|---|---|
| Coating | GMX-35 |
| Thread/Pitch | M16x2.00 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 2X |
| Performance | High Performance |
| Brand | Gorilla Mill |
| Cutting Diameter | 0.535" |
| Unit of Measure | Metric |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Length Of Cut | 1.299" |
| Overall Length | 92 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Minor Diameter | 0.551" |
| Number of Flutes | 4 |