
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.301 in. Diameter x 0.594 in. Length of Cut x 61 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X 3 Flutes 3/8-16 UN Threadmill
- Item Code: GMTMAC38-16UN3FL1.5X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.301" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.594" |
| Overall Length | 2.4" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Number of Flutes | 3 |
| Diameter Deep | 1.5X |
| Brand | Gorilla Mill |
| Series | Missing Link |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Performance | High Performance |
| Thread/Pitch | 3/8-16 |
| Unit of Measure | Inches |
| Minor Diameter | 0.315" |