
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.465 in. Diameter x 0.875 in. Length of Cut x 80 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 1.5X 4 Flutes 9/16-12 UN Threadmill
- Item Code: GMTMAC916-12UN4FL1.5X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Brand | Gorilla Mill |
|---|---|
| Unit of Measure | Inches |
| Minor Diameter | 0.484" |
| Overall Length | 3.15" |
| Coating | GMX-35 |
| Diameter Deep | 1.5X |
| Length Of Cut | 0.875" |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Performance | High Performance |
| Cutting Diameter | 0.465" |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread/Pitch | 9/16-12 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Material | Solid Carbide |
| Series | Missing Link |