
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.492 in. Diameter x 1.139 in. Length of Cut x 80 mm Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Coolant 4 Flutes 9/16-18 UN Threadmill
- Item Code: GMTMAC916-18UN4FL2X
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Cutting Diameter | 0.492" |
|---|---|
| Length Of Cut | 1.139" |
| Minor Diameter | 0.512" |
| Material | Solid Carbide |
| Series | Missing Link |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3.15" |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating | GMX-35 |
| Unit of Measure | Inches |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 2X |
| Thread/Pitch | 9/16-18 |