
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0520 in. Drill Diameter x 0.5000 in. (1/2) Flute Length 2 Flutes AlTiN Coated Carbide HP Drill
- Item Code: HDV0520-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Prehardened Steels
Features
Back To Top- Optimized for drilling prehardened medium alloy steels, stainless steels, and tool steels up to 45Rc
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- 140° point angle
- AlTiN coating for improved lubricity and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Overall Length Decimal | 2.0000" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Fractional | 2" |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Drill Diameter Decimal | 0.0520" |
| Flute Length | 0.5000" (1/2) |
| Length of Cut Multiple | (8x) |
| Point Angle | 140 |