
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
50 mm x 100 mm ER32 HSK100A Single-Angle Taper Shank Collet Chuck
- Item Code: HSK100AER32100M
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
ER collet chucks are designed to grip straight shanks They are flexible for drilling, light milling, and tapping applications ER collet chucks are used for medium to light applications at medium speeds
Tech Specs
Back To Top| Lock Nut Dia. (in.) | 1.9865" |
|---|---|
| Clamping Hole Length (in.) | 0.4695" |
| Collet Series | ER32 |
| Coolant Thru | Yes |
| Lock Nut Dia. (mm) | 50.00 mm |
| Overall Length (mm) | 149.90 mm |
| Gage Length (mm) | 100.00 mm |
| Overall Length (in.) | 5.9020" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 3.9370" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 100.00 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Gage Length (in.) | 3.9370" |
| Clamping Hole Length (mm) | 11.80 mm |