
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1285 in. Drill Diameter x 1.2800 in. Flute Length 3 Flutes TiB2 Coated Carbide HP Drill
- Item Code: HYX1285-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Optimized for drilling aluminum and aluminum alloys with excellent performance in unfilled plastics, copper, brass, and bronze alloys
- Specialized 3 flute design for maximized chip flow, hole accuracy, and finish
- 130° point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 1.2800" |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Harvey Tool |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Length of Cut Multiple | (8x) |
| Point Angle | 130 |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Drill Diameter Decimal | 0.1285" |
| Overall Length Decimal | 3.0000" |
| Overall Length Fractional | 3" |