
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 36 in. Heavy Duty Mobile Table
- Item Code: IPG3060-8PHFLPL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
5,000 lbs. capacity. Formed 12 gauge shelves with extra reinforcement are welded to 2" x 2" corner angles. Heavy service casters have large top plate and swivel race. 4-position swivel locks on one end will convert swivel casters into rigid. Floor lock on other end prevents unwanted movement when necessary.
Features
Back To Top- 12 gauge, reinforced steel shelves
- 2" x 2" corner angles
- Four swivel casters
- 8" phenolic wheels
- Two four-position swivel locks
- Floor lock to stop unwanted movement
- Overall height: 36"
Tech Specs
Back To Top| Work Surface Height | 36" |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Wheel Brakes | Position Lock, Floor Lock |
| Work Surface Size | 30" x 60" |
| Freight Class | 175 |
| Wheel Description | 8" Phenolic |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Load Capacity | 5000 lbs |
| Ship Weight | 249 |