
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 in. x 60 in. x 34 in. Extra Heavy Duty 7 Gauge Steel Mobile Table
- Item Code: IPH-3660-8PHBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
5,000 lbs. capacity. Top is formed from 3/16" steel and reinforced with 2" angle iron to withstand the most punishing applications. Heavy service casters have larger swivel raceway to handle extra capacity. Maneuvers on 4 swivel casters with 8" x 2" phenolic wheels and wheel brakes. Features:
Features
Back To Top- 7 gauge reinforced top
- 2" angle corner posts and additional side braces
- Four heavy-duty, 8" phenolic swivel casters
- Overall height: 34"
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 5000 lbs |
|---|---|
| Wheel Description | 8" Phenolic |
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Ship Weight | 301 |
| Work Surface Height | 34" |
| Work Surface Size | 36" x 60" |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |