
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. Heavy Duty Butcher Block Top Mobile Table with Wheel Brakes
- Item Code: IPJ-2448-6PYBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3,000 lbs. capacity. Heavy-duty, 12 gauge construction. 1-3/4" thick butcher block top provides an impact resistant, nonconductive work surface. Butcher block resists damage from heavy blows, and provides an extremely durable, yet forgiving work surface. All models are fully assembled and ready for immediate use.
Features
Back To Top- 3000 lbs. Capacity
- 1-3/4" butcher block top
- Fully assembled and ready for immediate use
- 12 gauge lower shelf
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Work Surface Height | 34" |
|---|---|
| Caster Type | 4 Swivel |
| Load Capacity | 3000 lbs |
| Freight Class | 175 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Work Surface Size | 24" x 48" |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 183 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |