
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Heavy Duty Butcher Block Top Mobile Table with Wheel Brakes
- Item Code: IPJ-3048-6PYBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3,000 lbs. capacity. Heavy-duty, 12 gauge construction. 1-3/4" thick butcher block top provides an impact resistant, nonconductive work surface. Butcher block resists damage from heavy blows, and provides an extremely durable, yet forgiving work surface. All models are fully assembled and ready for immediate use.
Features
Back To Top- 3000 lbs. Capacity
- 1-3/4" butcher block top
- Fully assembled and ready for immediate use
- 12 gauge lower shelf
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 3000 lbs |
|---|---|
| Ship Weight | 202 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Work Surface Height | 34" |
| Freight Class | 175 |
| Work Surface Size | 30" x 48" |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |