
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Heavy Duty Butcher Block Top Mobile Table with Floor Locks
- Item Code: IPJ3048-2R6PYFL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3,000 lbs. capacity. Heavy-duty, 12 gauge construction. 1-3/4" thick butcher block top provides an impact resistant, nonconductive work surface. Butcher block resists damage from heavy blows, and provides an extremely durable, yet forgiving work surface. All models are fully assembled and ready for immediate use.
Features
Back To Top- 3000 lbs. Capacity
- 1-3/4" butcher block top
- Fully assembled and ready for immediate use
- 12 gauge lower shelf
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
|---|---|
| Load Capacity | 3000 lbs |
| Work Surface Height | 34" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Freight Class | 175 |
| Work Surface Size | 30" x 48" |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Brakes | Floor Lock |
| Ship Weight | 205 |